Już dzisiaj!

Dzisiaj w hali OSiR w Tarnowie Podgórnym k/Poznania rozpoczynają się dwudniowe siatkarskie Mistrzostwa Polski Sędziów Piłki Siatkowej.

Wezmą w nich udział reprezentacje 16 województw. Cztery z nich zostały rozstawione podczas losowania grup. Przy podziale na 4 koszyki liczyły się wyniki turniejów z 3 ostatnich lat. Punktacja za każdy turniej była następująca: pierwsze miejsce – 16 pkt., drugie miejsce – 15 pkt., itd. aż do miejsca ostatniego, za które województwo otrzymywało jeden punkt. Po zsumowaniu wyników z trzech ostatnich edycji Mistrzostw Polski okazało się, że najwięcej punktów (aż 43) zgromadziła reprezentacja województwa Podkarpackiego, która wygrała turnieje w 2016 i 2017 roku oraz zajęła 6 miejsce w ub.r. w Suwałkach. O 1 pkt. mniej zgromadziła Wielkopolska, która rok temu zajęła 2 lokatę, w 2017 r. w Solinie była trzecia, a w 2016 r. w Garwolinie uplasowała się na 4 pozycji. Małopolska uzbierała 38 pkt (drugie lokaty w 2016 i 2017 roku oraz 9 miejsce w ub.r.), a czwarta w tej klasyfikacji była reprezentacja Śląska z 37 punktami (wygrana w 2018 roku, 7 lokata w 2017 i 6 pozycja w 2016 r. Do tych 4 rozstawionych zespołów dolosowywane były drużyny z kolejnych 3 koszyków. W pierwszym z nich zespoły zgromadziły od 33 do 25 pkt (w kolejności Lubuskie, Dolnośląskie, Mazowieckie, Podlaskie), w drugim od 22 do 16 pkt (Lubelskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Opolskie), a w trzecim drużyny z najmniejszym dorobkiem punktowym, tj. Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie i Zachodniopomorskie.

Ostatecznie podział na grupy Mistrzostw Polski Sędziów Siatkówki w Tarnowie Podgórnym wygląda następująco:

4.       Pomorskie

W grupach zespoły zagrają „każdy z każdym” według tzw. tabeli Bergera:1-4, 2-3, 4-3, 1-2, 2-4, 3- 1. Rozgrywane będą dwa sety bez względu na wynik (sety do 25 punktów), każdy set to jeden punkt w tabeli. Następnie zespoły z pierwszych miejsc z każdej grupy zagrają z zespołami z miejsc drugich w następującej kombinacji: pierwszy zespół z grupy 1 – drugi zespół z grupy 2; pierwszy zespół z grupy 2 – drugi zespół z grupy 3; pierwszy zespół z grupy 3 – drugi zespół z grupy 4; pierwszy zespół z grupy 4 – drugi zespół z grupy 1. Mecze rozgrywane będą do dwóch wygranych setów (w przypadku remisu tie-break do 15 punktów). Zespoły z trzecich i czwartych miejsc z każdej grupy zagrają analogicznie jak miejsca pierwsze i drugie. Rozgrywany będzie jednak tylko jeden set, który zadecyduje o zwycięstwie.

Kolejny etap to system pucharowy do wyłonienia zwycięzcy oraz wszystkich miejsc w turnieju. Pierwsze mecze grupowe odbędą się 24.05 (piątek) o godz. 15.00, ok. godz. 17.30 nastąpi uroczyste otwarcie mistrzostw, a I dzień zawodów zakończy się ok. godz. 21.00. W sobotę 25 maja rywalizacja rozpocznie się o godz. 8.00, ok. godz. 19.45 odbędzie się mecz finałowy, a po nim zakończenie turnieju połączone z wręczeniem nagród od wielu sponsorów.

Organizatorem XI Mistrzostw Polski Sędziów Siatkówki jest Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i z Gminą Tarnowo Podgórne. Patronat nad imprezą objął Starosta Poznański Jan Grabkowski, patronat medialny sprawować będą Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Poznań, MC Radio i Nasz Głos Poznański, a długa lista sponsorów dostępna jest na stronie http://mpss.poznan.pl/