Zakończenie

W Tarnowie Podgórnym k/Poznania zakończyły się dwudniowe XI Mistrzostwa Polski Sędziów Siatkówki, w których udział wzięły siatkarskie drużyny z 16 województw.

Mistrzem Polski, podobnie jak rok temu w Suwałkach, została reprezentacja Śląska, która w finale po wyrównanym meczu pokonała 2:1 dotychczasowych 4-krotnych mistrzów kraju i 2-krotnych wicemistrzów z Podkarpacia. Dla drużyny Śląska jest to już też 4 złoty medal wywalczony w dotychczasowych 11 edycjach Mistrzostw Polski Sędziów Siatkówki, rozgrywanych od 2009 roku, których pomysłodawcą był Wojciech Maroszek, aktualny przewodniczący Wydziału Sędziowskiego PZPS, który był zresztą obecny na imprezie w Tarnowie Podgórnym. W nagrodę za zwycięstwo zawodnicy ze Śląska wyjadą z osobami towarzyszącymi na 3-dniowy pobyt do pensjonatu „Kasia i Michał” w Szklarskiej Porębie, który ufundowała Platforma „Erbook” – główny sponsor zawodów.

W tzw. małym finale o III miejsce reprezentacja Podlasia, która jako jedyna z czołowej czwórki nie była rozstawiona przed tym turniejem, wygrała z Małopolską 2:0, zdobywając pierwszy, historyczny brązowy medal dla swojego województwa. Piąte miejsce zajęło Pomorskie (awans aż o 7 pozycji w porównaniu do mistrzostw sprzed roku!), 6 było Lubuskie, a 7 Lubelskie (awans obu ekip o 1 miejsce). Natomiast o sześć pozycji w porównaniu do X MPS spadli wicemistrzowie z 2018 r., tj. rozstawiona w tym roku drużyna gospodarzy z Wielkopolski (8 miejsce) oraz brązowi medaliści z Dolnego Śląska (9 lokata). Kolejne pozycje zajęły reprezentacje Łódzkiego (10), Opolskiego (11) i ekipa Warmińsko-Mazurskiego (12), która zanotowała największy spadek formy, bo w Suwałkach rok temu zajęła wysoką 4 lokatę. Trzynaste miejsce wywalczyli dotychczasowi 2-krotni medaliści MPS z Mazowsza, 14 było Kujawsko-Pomorskie, 15 – Świętokrzyskie, a tabelę zamknęło Zachodniopomorskie.

W sumie, w hali OSiR w Tarnowie Podgórnym rozegrano 48 spotkań, a na parkiecie zobaczyliśmy prawie 200 zawodników, w tym np. sędziów międzynarodowych Magdę Niewiarowską, Marka Lagierskiego i Jarosława Makowskiego, kilku sędziów Plus Ligi i Ligi Siatkówki Kobiet, byłe zawodniczki zespołów ligowych Annę Jędrejek-Kicior i Martę Żmudzińską, a nawet byłego reprezentanta Polski Marcina Kocika.

Podczas integracyjnej kolacji w „Hotelu 500” w Tarnowie Podgórnym, oprócz nagrodzenia wszystkich zespołów pamiątkowymi dyplomami i pucharami oraz medalami i prezentami trzech pierwszych drużyn, wyróżniono też najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach. Zostali nimi: libero Barbara Bryndza, rozgrywający Szymon Soboń (oboje z Podkarpacia), atakujący Szymon Popow, przyjmujący Piotr Lenart (oboje ze Śląska), środkowy Patryk Sztulc (Podlasie) i zagrywający Paweł Biederman (Małopolska). Okolicznościowe koszulki i statuetki, a także cenne prezenty od sponsorów mistrzostw otrzymała także MVP Kobiet Anna Jędrejek-Kicior (Podkarpacie) oraz MVP Turnieju Weronika Przebinda (Śląskie), która w ostatnim sezonie grała na pozycji libero w II-ligowej PLKS Pszczyna.

Organizatorem XI Mistrzostw Polski Sędziów Siatkówki był Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej przy współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i z Gminą Tarnowo Podgórne. Patronat nad imprezą objął Starosta Poznański Jan Grabkowski, patronami medialnymi byli Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu, Radio Poznań, MC Radio i Nasz Głos Poznański, a długa lista sponsorów dostępna jest na stronie http://mpss.poznan.pl/.